Sezon na ciepło przez cały rok

26.04.2021
85cd994c9023ff068bdd5aec3af350b7

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku pracuje przez cały rok, a GPEC dostarcza mieszkańcom ciepło i ciepłą wodę niezależnie od pory roku wtedy, gdy jest nam ono potrzebne. Uruchomienie ciepła w budynku jest uzależnione od automatyki zainstalowanej w węźle ciepłowniczym, nie zaś od pory roku. To standard, z którego na terenie Gdańska i Sopotu korzysta już ponad połowa odbiorców miejskiej sieci.

JAK TO DZIAŁA?

Standard ciepła całorocznego oparty jest o tzw. automatykę pogodową. ElektrociepłowniaPGE Energia Ciepła w Gdańsku wytwarza ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, z której Grupa GPEC dostarcza ciepło mieszkańcom Gdańska i Sopotu. Węzły cieplne zaopatrzone są w urządzenia, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł cieplny włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku. Analogicznie, kiedy temperatura ta wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. System uruchamia ogrzewanie tylko poniżej ustalonej wcześniej przez klienta temperatury zewnętrznej.

- Poza oczywistym komfortem, z którego korzysta już ponad połowa budynków zasilanych z miejskiej sieci, ciepło całoroczne nabrało dodatkowych atutów w dobie pandemii. Uruchomienie sterowania automatycznego, które uzależniamy od określonej przez klienta temperatury zewnętrznej, nie wymaga kontaktu bezpośredniego z pracownikami GPEC w trakcie włączeń i wyłączeń ogrzewania. To w aktualnych warunkach reżimu sanitarnego dodatkowe zabezpieczenie administratorów, mieszkańców, a także naszych brygad wyjaśnia Marcin Lewandowski, Prezes Zarządu GPEC.

Pogoda w ostatnich latach bywa nieprzewidywalna, dlatego korzystanie z automatyki pogodowej pozwala na komfort nie tylko zimą, ale także w przejściowych okresach i porach roku. Wiosną i jesienią, a nawet latem zdarzają się pojedyncze dni, gdy temperatura nagle spada i dobrze jest dogrzać przez chwilę mieszkanie.

Gdańska Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy PGE, pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok i wytwarza ciepło, które płynie w sieci GPEC. Ilość wytwarzanego ciepła warunkowana jest tylko potrzebami mieszkańców.

- Niepewność pogody i znaczące spadki temperatury w okresach przejściowych w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. Wprawdzie latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców – mówi Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Elektrociepłownia pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok. Przed nami intensywny czas inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę, ale nawet podczas prac inwestycyjnych i remontowych produkcja ciepła odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, bez przerwy, niezależnie od pory roku – dodaje Elżbieta Kowalewska.

CZY STANDARD DLA WSZYSTKICH?

Ciepło całoroczne dostępne jest dla klientów podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Może z niej korzystać zarówno duża wspólnota mieszkaniowa, jak i osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym. Obecnie już ponad 500 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Gdańsku i Sopocie cieszy się dostępem do ciepła niezależnie od pory roku.

NIE WIEDZIAŁEM, ŻE TEŻ TAK MAM     

Ciepło całoroczne mamy nawet wtedy, gdy o tym nie wiemy. Wystarczy określić temperaturę, poniżej której ma załączać się ogrzewanie, poinformować o tym GPEC (telefonicznie lub mailowo) i samo działa. Co istotne, dodatkowo płacimy jedynie za ciepło zużyte w tych kilka dni, kiedy temperatura spadnie poniżej określonej. Najczęściej wybieraną temperaturą uruchomienia ciepła latem jest 10 st. C. W 2020 r. od czerwca do października w Gdańsku było 5 dni o tak niskiej temperaturze.

Jak wynika z wyliczeń GPEC, korzystanie z ciepła całorocznego to koszt średnio 2-4% miesięcznego kosztu ogrzewania. Dla mieszkania o powierzchni 50 mkw, które zużywa ciepło na poziomie przeciętnym, to zaledwie 4-8 zł miesięcznie. Co ważne, ciepło całoroczne nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, gdy z ciepła nie korzystamy. Warto też podkreślić, że mieszkańcy budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych, którzy mają węzły własne, sami decydują o uruchomieniu automatyki.

JAKIE KORZYŚCI?

Komfort cieplny, który jest wynikiem korzystania ze standardu ciepła przez cały rok, poprawia jakość życia. Ciepło całoroczne wpływa na stan budynku oraz likwiduje konieczność uruchamiania systemu grzewczego budynku po dłuższym przestoju, więc istnieje mniejsze ryzyko zapowietrzania się kaloryferów, czy ich korozji. Dodatkowo, w reżimie sanitarnym zmniejszamy ilość kontaktów osobistych między pracownikami GPEC i klientami.