PGE Energia Ciepła podczas VI Krakowskiego Tygodnia Zawodowców

04.03.2020
4c001c7a228fe2afc639fe8dd255ca5b

Od 2 do 6 marca trwa Krakowski Tydzień Zawodowców, największe wydarzenie promujące szkolnictwo zawodowe w stolicy Małopolski. Przedstawiciele PGE Energia Ciepła na spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Krakowa omawiali możliwości współpracy w zakresie kształcenia zawodowego, a w najbliższy piątek zasiądą w jury „Konkursu prac własnych im. Marka Rabijasza” w Zespole Szkół Energetycznych.

Dyrektorzy krakowskich techników i szkół branżowych mają doświadczenie we współpracy z wieloma firmami. Tym spotkaniem chcemy podkreślić, że ważnym partnerem edukacyjnym dla szkół kształcących w zawodach są także miejskie spółki. Przykłady takiej współpracy już mamy, ale chcemy, żeby rozwijała się ona jeszcze intensywniej” – zadeklarowała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

„Zakres współpracy ze szkołami średnimi powinien być dopasowany do potrzeb szkoły jak i przyszłego pracodawcy. W ramach projektu „Energetyczna Kariera” specjaliści z krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła uczestniczą w opracowywaniu programów nauczania, przeprowadzają lekcje pokazowe, przygotowują uczniów do promocji szkoły i organizują praktyki w naszym oddziale, który jest największym producentem ciepła w Krakowie” – powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Współpraca szkolnictwa z firmami powinna opierać się na obecności przyszłych pracodawców w placówkach edukacyjnych, np. dzieleniu się wiedzą, przedstawieniu kultury pracy, Przykładem takich działań są lekcje BHP przeprowadzane przez specjalistów z krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła” – powiedział Marek Kolarski, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie.

Wideo: Edukacja zawodowa to inwestycja w fachowe kadry

Pięć lat temu PGE Energia Ciepła Oddział  nr 1 w Krakowie podpisała porozumienie z Zespołem Szkół Energetycznych w Krakowie, a w ubiegłym roku z Zespołem Szkół Chemicznych. Od 2019 roku spółka rozpoczęła współpracę z Zespołem Szkół Ochrony Środowiska i Melioracji. Pracownicy PGE Energia Ciepła są obecni podczas wydarzeń promujących edukację zawodową takich jak np. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych czy Festiwal Zawodów.

Współpraca ze szkołami średnimi wpisuje się w zainicjowany przez PGE Energia Ciepła projekt „Energetyczna Kariera”. W ramach projektu uczniowie już na etapie edukacji szkolnej mają szansę  na zdobycie odpowiednich umiejętności technicznych i zawodowych. Ścisła współpraca ze szkołami pozwala dopasować programy kształcenia do rynkowych potrzeb polskiego ciepłownictwa.

Podczas VI Krakowskiego Tygodnia Zawodowców można odwiedzić szkoły objęte patronatem krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. W Zespole Szkół Chemicznych będzie można samodzielnie wykonać doświadczenia, a w Zespole Szkół Energetycznych wziąć udział w finałowym pokazie „Konkursu prac własnych im. Marka Rabijasza”. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronach szkół.

wróć do Aktualności