Osobiste piosenki patriotyczne

21.11.2022
bez-okazji

24 listopada we Wrocławiu odbędzie się premiera płyty Bartłomieja Kota „Bez okazji”.   Sponsorem płyty oraz koncertu jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

Na płycie znalazło się 11 utworów, do większości których muzykę i słowa napisał Bartłomiej Kot. Utwór „Polszczyzna” zdobył popularność jeszcze przed premierą całego albumu, a Jan Miodek zaprosił muzyka do wykonania tego utworu w programie „Słownik polsko@polski”. Za realizację nagrań odpowiadał Łukasz Matuszyk, natomiast wydawcą płyty jest Fundacja Mathesianum oraz  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Od dziesięciu lat Bartłomiej Kot pełni funkcję dyrektora artystycznego koncertu „Rzeczpospolita śpiewająca”, cyklicznie organizowanego we Wrocławiu z okazji Święta Niepodległości Polski przez Fundację Młoda Rzeczpospolita i Fundację Mathesianum. Podczas drugiej części koncertów publiczność wspólnie z wykonawcami śpiewa piosenki patriotyczne, co jest wyrazem wspólnoty z okazji tak ważnego święta. W ostatnich latach sponsorem tych wydarzeń był Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA.

- Z radością i satysfakcją wspieramy inicjatywy, w których muzyka łączy ludzi i buduje naszą narodową wspólnotę. Tym razem efektem naszej współpracy z Fundacją Mathesianum będzie nie tylko jednorazowy koncert, ale też płyta, która pozostanie z nami na dłużej - mówi Andrzej Jedut, prezes KOGENERACJI.

W tym roku patriotyczny koncert nabrał bardziej osobistych barw dzięki autorskim piosenkom Bartłomiej Kota, który napisał o nich:

- Mam wrażenie, że nasi przodkowie zadbali o to, żeby opowiedzieć nam o swojej Polsce w znakomitych piosenkach…. Teraz czas na nas. Polski doświadczam zmysłami. Uczę się jej, kiedy rozmawiam, oglądam, czytam, spaceruję, odpoczywam… To zawsze wywołuje we mnie uczucia. Cały czas poznaję krajobrazy, muzykę, język, literaturę, sport, dobranocki, malarstwo, seriale, ludzi i zwierzęta. Czasami Polska ma bardzo konkretny zapach, smak albo kolor, czasami mnie irytuje, rozśmiesza, zachwyca. Napisałem o tym kilkanaście piosenek.

Bartłomiej Kot jest duszpasterzem w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego we Wrocławiu. Równocześnie realizuje swoje pasje jako muzyk, kompozytor i autor tekstów. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasie gitary klasycznej. Wydał kilka płyt w tym „Wrocławskie Spacery”, nominowaną w 2018 r. do Emocji – nagrody Radia Wrocław. Koncert premierowy  najnowszej płyty „Bez okazji” odbędzie się 24 listopada w Starym Klasztorze we Wrocławiu.