Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła po raz kolejny partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego

27.05.2021
7b80fe2af0243194aaa122bfccf9ae01

30 maja rozpocznie się 61. Krakowski Festiwal Filmowy. PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE już po raz trzeci jest partnerem Festiwalu. W tym roku zaprasza do plenerowego Kina pod Wawelem.

- PGE Energia Ciepła angażuje się w upowszechnianie kultury w Polsce. Od trzech lat  wspiera Krakowski Festiwal Filmowy – jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych, które organizowane jest w stolicy Małopolski. Wierzymy, że otwarcie kin połączone z możliwością obejrzenia filmów w domu sprawią, że każdy zainteresowany będzie miał możliwość uczestniczenia w Festiwalu – mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

- Niezwykle cieszy nas jak na Festiwal powracają do nas twórcy ze swoimi najnowszymi filmami. Bardzo jesteśmy dumni, że wracają do nas także ważni i sprawdzeni Partnerzy, tak jak PGE Energia Ciepła. Dzięki temu, mamy szansę robić to, co robimy najlepiej jak to jest możliwe i dostarczać publiczności najlepszych filmowych wrażeń - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zespół selekcjonerów wybrał około 200 filmów, z nadesłanych prawie 2500 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata. Filmy te wezmą udział w konkursie polskim i dwóch międzynarodowych. Wśród nich są długo oczekiwane premiery i laureaci najważniejszych międzynarodowych festiwali, 3 filmowe konkursy i kilkanaście cykli tematycznych.

Fascynujące opowieści z całego świata trafią do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będą „Dźwięki muzyki” pokazy filmów muzycznych pod gołym niebem u stóp Wawelu. W Kinie Pod Wawelem wyświetlane są filmy, w których rytm i dźwięki są esencją życia: muzyczne klasyki, biografie artystów i zespołów, historie gatunków. PGE Energia Ciepła jest partnerem tego wydarzenia.

Tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się równolegle w krakowskich kinach i w Internecie. Dzięki temu w Festiwalu będą mogli uczestniczyć – podobnie jak w ubiegłym roku – widzowie z całej Polski.

O Festiwalu

Krakowski Festiwal Filmowy jest na liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Podczas Festiwalu cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody o łącznej wartości ponad 250 tys. złotych.

Festiwalowe filmy będzie można w kinach, a w wersji internetowej jedynie podczas seansów określonych w harmonogramie pokazów, dostępnych na terenie Polski. Po seansach filmowych, jak co roku, zaplanowano spotkania z twórcami i bohaterami filmów, które będą transmitowane w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w formule online w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2020 r. Oficjalna strona Festiwalu: www.krakowfilmfestival.pl. Szczegółowy harmonogram wydarzeń wraz z linkami do rejestracji tutaj.

O sekcji „Dźwięki muzyki”

Korzenie muzyki, muzyka korzeni. Do źródeł polskiej muzyki wiejskiej dociera instrumentalista i śpiewak Adam Strug, odwiedzając mistrzów z różnych regionów. Romski wirtuoz skrzypiec z węgierskiego zespołu Szászcsávás (grupa koncertowała w Krakowie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej) musi powoli żegnać się z kolegami, bo ręce odmawiają mu posłuszeństwa. Pochodząca z bardzo patriarchalnego regionu Brazylii Alzira E, matka pięciorga dzieci, robi karierę jako wokalistka i gitarzystka basowa. Miłość, która nie potrzebuje słów, łączy angielską akordeonistkę i romskiego muzyka z Serbii. Czy jednak pozwoli zniwelować różnice kulturowe i zmniejszyć tęsknotę za ojczyzną i bliskimi? Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.