KOGENERACJA pomaga dzikim zwierzętom w mieście

12.10.2022
ekostraz-dzikie-w-miescie-6

Trwa kolejna edycja akcji „Dzikie w mieście”. Warsztaty dla dzieci na temat zachowań wobec dziko żyjących w mieście zwierząt prowadzą wolontariusze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ we Wrocławiu, a ich patronem jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

 

W azylu wrocławskiej EKOSTRAŻY przebywa ponad 200 jeży - dorosłych po wypadkach komunikacyjnych, chorych, znalezionych przez ludzi i maleńkich jeżyków wymagających troskliwej opieki oraz wykarmienia. Dzisiaj jeże, jak i wiele innych dzikich zwierząt, towarzyszą nam w wielkich miastach. Nietrudno spotkać lisa, coraz częściej oglądamy zdjęcia dzików przechadzających się ulicami miasta, a rozmaite gatunki ptaków zamieszkują skwery i parki. Tymczasem ciągle mało wiemy o zwyczajach, potrzebach i bezpieczeństwie dzikich zwierząt.

EKOSTRAŻ stawia na edukację od najmłodszych lat, wierząc, że informacje przekazywane dzieciom trafią za ich pośrednictwem również do dorosłych. Realizuje obecnie cykl warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, podczas których uczestnicy dowiadują się wielu cennych informacji na temat zwyczajów dzikich zwierząt spotykanych w mieście oraz zasad udzielania im pierwszej pomocy. Pierwsze zajęcia odbyły się jeszcze w czerwcu, a kolejne grupy szkolne i przedszkolne trafiają do EKOSTRAŻY przez cały wrzesień i październik.

– Nasza współpraca z EKOSTRAŻĄ ma już kilkuletnią tradycję. Cieszymy się, że możemy pomagać w edukacji ekologicznej dzieci, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do tworzenia społeczeństwa wspierającego bioróżnorodność i szanującego przyrodę – mówi Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

Podczas przyrodniczych lekcji w EKOSTRAŻY okazuje się, że dzieci świetnie wiedzą, że jeże, wbrew popularnym przekonaniom, nie jedzą jabłek. Mogą zobaczyć jak jeż zwija się w kulkę, co powoduje, że staje się tak bezbronny wobec jadących aut. Poznają historię uratowanych jeży i są świadkami karmienia podopiecznych stowarzyszenia.

- Zajęcia przeprowadzone w azylu EKOSTRAŻY to świetny sposób na zdobycie wiedzy o zwierzętach, ale też zwiększenie wrażliwości na ich los. Dzieci mają szansę, by na żywo zobaczyć, na czym polega wolontariat i po co właściwie ratujemy zwierzęta. Mogą spotkać się oko w oko z jeżami, dowiedzieć się, jak udzielić im pierwszej pomocy i kiedy właściwie ta pomoc jest potrzebna – mówi Marta Zienkiewicz z EKOSTRAŻY. - Jednocześnie dodajemy dzieciom odwagi - bo nieważne, czy jesteś 10-latkiem, czy może 40-latkiem - zawsze możesz zgłosić cierpiące zwierzę. Warto reagować na krzywdę, bo autentycznie można uratować czyjeś życie – podkreśla.

Tegoroczne warsztaty są kolejną odsłoną projektu „Dzikie w mieście". W ubiegłym roku do wrocławskich szkół trafiła gra planszowa edukująca najmłodszych, jak zachowywać się w stosunku do dziko żyjących zwierząt napotykanych w mieście. Ukazała się również edukacyjna broszura „Miejskie dzikuski – jak pomagać dzikim zwierzętom w mieście?”

 

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółka zależna PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, to producent energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji, w aglomeracji wrocławskiej. KOGENERACJA składa się z trzech elektrociepłowni: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie. Od 2000 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2016 r. w EC Wrocław uruchomione zostały instalacje odsiarczania i odazotowania spalin pozwalające na spełnienie rygorystycznych europejskich norm środowiskowych oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 678 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.