Gorzowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła otwarta na lokalnych pszczelarzy

10.06.2022
b330fc2d232ff0467bca5d8150031c6d

Cały czas dbają o naszą roślinność, a bez nich świat czekałaby katastrofa. Pszczoły – bo o nich mowa - w czasie, gdy coraz częściej mówi się o ich wymieraniu znalazły dom na terenach gorzowskiej elektrociepłowni. 

PGE Energia Ciepła stale angażuje się w ochronę środowiska, wspiera stowarzyszenia chroniące zagrożone gatunki zwierząt oraz współpracuje z lokalnymi nadleśnictwami, czego efektem jest sadzenie lasów przez pracowników w całej Polsce. Gorzowska elektrociepłownia pomaga także lokalnym pszczelarzom.

- PGE Energia Ciepła jest spółką odpowiedzialną społecznie. Dlatego, gdy tylko pojawia się możliwość, to zawsze z ogromną chęcią wspieramy proekologiczne projekty. Nasi pracownicy we współpracy z Nadleśnictwem Kłodawa cyklicznie, w formie wolontariatu, sadzą drzewa w okolicznych lasach. Udostępnienie terenów elektrociepłowni pod pasieki to kolejna inicjatywa, która pozytywnie wpływa na nasze lokalne środowisko. Cieszymy się, że w taki sposób możemy pomóc pszczelarzom – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Bez pszczół świat, który znamy, zmieniłby się nie do poznania. Według szacunków aż 80% kwitnących i owocujących roślin istnieje dzięki pszczołom. Niestety, w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o ginących populacjach tych owadów.  

W gorzowskim Oddziale PGE Energia Ciepła znajduje się ponad 70 uli, w których szacunkowo żyje 7 mln pszczół. W tym ok. 50 na składowisku żużla i popiołu w Janczewie oraz 23 na terenie elektrociepłowni przy ul. Energetyków. Na uwagę zasługuje szczególnie pasieka w Janczewie, gdzie znajduje się „szkółka”.

- To są tzw. pszczele odkłady. Młode osobniki dochodzą do pełni sił produkcyjnych, zapylają lokalne rośliny, przynoszą nektar i powoli się rozwijają. Następnie przygotowywane są do zimowania, żeby w kolejnym sezonie mogły być wywiezione na plantacje. Takich miejsc jest niestety coraz mniej. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz odległość od zabudowań, na składowisku panują idealne warunki do ich rozwoju – poinformował Zenon Piniewski, , opiekun części pasiek na terenach gorzowskiej elektrociepłowni.

Pozostałe ule znajdują się przy ul. Energetyków w Gorzowie: 15 na składowisku oraz 8 na pompowni wody powrotnej. Wbrew pozorom, mimo zabudowań, tereny wokół elektrociepłowni obfitują w liczną roślinność, która może być zapylona przez pszczoły.