90 tysięcy złotych na projekty dla mieszkańców z programu PGE Toruń

30.11.2020
566cecd9188eced0f424cf6f2c9d80fa

30 listopada, PGE Toruń należąca do spółki PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, wręczyła Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu, Gminie Miasta Toruń i firmie BUDLEX nagrody za podłączenie do sieci ciepłowniczej obiektów o łącznej największej mocy cieplnej. Pula nagród w programie wyniosła 90 tysięcy złotych. Laureaci przeznaczą finansowe nagrody na realizację społecznych inicjatyw dla mieszkańców przyłączonych obiektów.

Program PGE Toruń „Wsparcia społeczności lokalnej – mieszkańców/użytkowników obiektów przyłączanych do sieci ciepłowniczej” , odbywa się już od 2012 roku. Celem programu jest pomoc mieszkańcom i użytkownikom budynków, które ogrzewane są ciepłem sieciowych z toruńskiej elektrociepłowni. Nagrody w programie przeznaczane są przez laureatów na realizację działań prospołecznych, służących mieszkańcom budynków przyłączonych do sieci ciepłowniczej.

- Nasz program z jednej strony zachęca do podłączania budynków do sieci ciepłowniczej i korzystania z ciepła sieciowego, który jest najlepszą alternatywą dla ograniczania niskiej emisji w aglomeracjach miejskich, a z drugiej strony wspiera naszych odbiorców – mieszkańców, dla których laureaci programu przygotowują inicjatywy społeczne. Łącznie, w ramach wszystkich 9 edycji programu,PGE Toruń przekazała laureatom około 900 tysięcy złotych, które zostały w całości przeznaczone na udogodnienia dla mieszkańców - osiedlowe place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska czy tereny zielone wokół budynków. Cieszy nas to, że oprócz czystego ekologicznie ciepła sieciowego możemy dać mieszkańcom coś jeszcze – miejsca odpoczynku, zabaw dla dzieci czy aktywnego i rodzinnego spędzania czasu  – podkreśla Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń.

Corocznie laureaci otrzymywali nagrody podczas Seminarium „Rynek ciepła w Toruniu”, w tym roku z racji pandemii, wręczanie odbyło się w innej formie - symboliczny czek beneficjenci otrzymali w siedzibie PGE Toruń i w Urzędzie Miasta.

W tym roku łączna pula nagród w wysokości 90 tysięcy złotych trafiła do trzech laureatów: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera (I miejsce), Gminy Miasta Toruń (II miejsce) i Budlexu Sp. z  o.o.  (III miejsce). Laureaci przyłączyli w ciągu roku (od września 2019 roku do października 2020 roku) obiekty o łącznej mocy ponad 3 MWt.

- W ramach współpracy z PGE Toruń zapewniamy mieszkańcom przyłączenia do sieci ciepłowniczej o najwyższej mocy. Cieszy fakt, że ta wytrwała i konsekwentna współpraca jest zauważana i doceniana nagrodą, która w swoim zamyśle będzie służyć mieszkańcom. Jeszcze nie wyznaczyliśmy konkretnego projektu, który zostanie zrealizowany w ramach tych pieniędzy, ale na pewno będzie to inwestycja, z której mieszkańcy Torunia będą mogli bezpośrednio korzystać, tak jak mogą użytkować np. siłownię zewnętrzną i plac zabaw przy ul. Dziewulskiego czy scenę w Piernikowym Miasteczku. W imieniu torunian dziękuję za tę nagrodę – mówi Zbigniew Rasilewski, Wiceprezydent Torunia.

- W dobie pandemii ta nagroda finansowa dla naszego Szpitala ma szczególne znaczenie. Na pewno przeznaczymy ją na poprawę komfortu i udogodnień  dla pacjentów. Dodam, że już drugi raz, zostaliśmy laureatem I miejsca, z czego się bardzo cieszymy. Zeszłoroczną nagrodę przeznaczyliśmy na przygotowanie w Szpitalu Dziecięcym Strefy Rodzica, w ramach której do końca roku utworzymy nowoczesny Plac Zabaw, który będzie stwarzał okazję do treningu umiejętności społecznych dzieci poprzez współpracę, współzawodnictwo i kreatywność, a przy okazji, nadzorującym je rodzicom da możliwość odpoczynku i spędzenia z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu – mówi Sylwia Sobczak, Dyrektor Wojewódzkiego Szpital Zespolonego im. Rydygiera w Toruniu.

- Ogromnie cieszy nas ta nagroda, która przyznana została nam już kolejny raz. W zeszłym roku otrzymaną nagrodę za II miejsce przeznaczyliśmy na przygotowanie placów zabaw przy naszych budynkach na ulicy Targowej 12, 16 i 18, które będą gotowe do końca tego roku -  mówi Krystyna Brzezińska, Wiceprezes Zarządu Budlex Sp. z o.o.

W ramach otrzymanych nagród laureaci ostatnich edycji programów PGE Toruń wykonali m.in: ławki dla kobiet karmiących na terenie Torunia, siłownię zewnętrzną i plac zabaw „Mogę być sprawny bo ćwiczę” na terenie Zespołu Szkół nr 6  (Gmina Miasta Toruń – 2018 i 2016 rok),  place zabaw (Budlex Sp. z o.o., 2019 rok); mural na ścianie budynku wielorodzinnego (Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. – 2018 rok), siłownię zewnętrzną na terenie Osiedla JAR (PUH LEM – BUD Sp. z o.o, 2018 rok), windę dla osób niepełnosprawnych w jednym z domów studenckich (UMK - 2012 rok).

Zdjęcie: od lewej: Adam Banaszak, Wiceprezes Zarządu PGE Toruń; Sylwia Sobczak, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L Rydygiera, Marcin Robaczewski, Dyrektor administracyjno-techniczny Woj. Szpitala Zespolonego