Porada nr 6:
- Zasłaniaj na noc okna
Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
Jeśli twoje mieszkanie jest w nasłonecznionym miejscu, nie zasłaniaj okien w ciągu dnia. Korzystaj z energii słonecznej.
Wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie, aby nie wyziębić ścian. Na czas wietrzenia skręć termostat, aby nie dogrzewał niepotrzebnie pomieszczenia. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i ponownie odkręć termostat.
Ten sposób wietrzenia zapewni Ci pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracisz ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i meblach.
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę, itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jeżeli są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pokój będzie niedogrzany.
Obniż (nie wyłączaj ogrzewania całkowicie!) temperaturę, gdy jesteś poza domem poprzez regulację termostatu. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, ale nie wychładza mieszkania. Całkowite ogrzanie wychłodzonego mieszkania pochłania wiele energii, ponadto wychłodzenie mieszkania poniżej temperatury 16°C może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie.
Termostat to urządzenie przygrzejnikowe, które otwiera i zamyka zawór grzejnikowy, zwiększając lub zmniejszając ilość wody docierającej do naszego kaloryfera. Dzięki temu wpływa na ilość ciepła dostarczanego przez grzejnik do pomieszczenia.
Wyreguluj zawory termostatyczne tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do swoich indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. W okresie nocnym kiedy śpimy, spada zapotrzebowanie na ciepło. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości. W przypadku naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C.
Ustaw termostat, w zależności od pomieszczeń, na poziom:
2/3 – sypialnia - noc (temp. 18-19 °C) 3 – pokoje i jadalnia (temp. ok.20-21 °C) 4 – łazienka (temp. 24°C)
Pamiętaj o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach. Nie należy przegrzewać pomieszczeń wspólnych, ale też doprowadzać do zbytniego wychłodzenia budynku, szczególnie w okresie przejściowym.
Rozejrzyj się po swoim budynku, a na pewno znajdziesz suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice, gdzie temperatury są zbyt wysokie. Warto zacząć oszczędzać ciepło również tam. Nie należy jednak likwidować grzejników w pomieszczeniach niemieszkalnych. Takie działanie może być przyczyną nie tylko zniszczeń w tych pomieszczeniach (wilgoć, grzyb, przemarzanie ścian, rdza), ale także konieczności dostarczenia większej ilości ciepła do pomieszczeń mieszkalnych sąsiadujących z takimi pomieszczeniami.