#zostańwdomu i ciesz się muzyką

 

PGE Energia Ciepła, poprzez zaangażowanie i wsparcie wydarzeń oraz inicjatyw lokalnych, realizuje ambicję bycia partnerem miast i regionów, tam gdzie prowadzi swoją działalność. Spółka dotąd objęła mecenatem instytucje kultury w: Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. Tym samym stawia sobie za cel propagowanie kultury muzycznej na najwyższym poziomie wśród społeczności lokalnej.

Muzycy z Filharmonii, objęci mecenatem PGE Energia Ciepła, zapraszają Państwa do wzięcia udziału w akcji #zostańwdomu fragmentem utworu „Wiosna” („La Primavera”), Antonio Vivaldiego:

W filmie wzięli udział muzycy z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Narodowego Forum Muzyki, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Filharmonii Zielonogórskiej. W filmie gościnnie wystąpił również muzyk z Filharmonii Narodowej objętej patronatem Polskiej Grupy Energetycznej.

 

W marcu br. wiele instytucji kultury, w tym współpracujące z PGE Energia Ciepła filharmonie, dołączyły do inicjatywy udostępniania swoich zasobów w Internecie, tak aby w ten sposób kontynuować działalność artystyczną i wyjść naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy. Filharmonie przygotowały retransmisje koncertów oraz ofertę edukacyjną dla najmłodszych. Aktualne informacje najczęściej można znaleźć na profilach instytucji w mediach społecznościowych.

 

Polska Filharmonia Bałtycka to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, jej siedziba znajduje się w dawnej elektrociepłowni Ołowianka. Jesienią 2020 r. rozpocznie 75. jubileuszowy sezon artystyczny, a  już dzisiaj zaprasza na cykl filmów edukacyjnych „Orkiestrownik” przygotowanych przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie jako pierwsza – już w lutym 1945 r. – wznowiła swoją działalność po wojnie, jest znana szczególnie z wykonywania repertuaru swojego patrona – Karola Szymanowskiego, a także Krzysztofa Pendereckiego. Zainaugurowany w październiku 2019 r. jubileuszowy 75. sezon artystyczny jest podwójnie ważny dla kulturowego kalendarza stolicy Małopolski – ze względu na jubileusz Instytucji oraz planowane w 2020 r. otwarcie zmodernizowanej siedziby.

W marcu Filharmonia rozpoczęła nowy cykl koncertów: #zostańwdomu ale się nie zamykaj, sztuka przyjdzie do Ciebie. Co piątek można wysłuchać koncertów z bogatego archiwum Filharmonii. Więcej informacji o koncertach na stronie Filharmonii krakowskiej na jej stronie internetowej.

 

Narodowe Forum Muzyki powstało sześć lat temu z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jest znane z prężnie działającego Centrum Edukacyjnego, m.in. w ramach projektu „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato" prowadzone są „lekcje" śpiewania kołysanek.

Od marca Narodowe Forum Muzyki ogłosiło przejście w tryb #online i prezentuje: swoje wydawnictwa płytowe, nagrania z koncertów oraz  inne materiały audio-video w serwisach internetowych: Facebook, YouTube oraz Spotify. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej NFM.

 

Toruńska Orkiestra Symfoniczna od ponad 40 lat jest muzyczną wizytówką Torunia. Szczególnym projektem muzycznym ubiegłego roku był 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego z udziałem najlepszych wirtuozów skrzypiec.

Muzycy z Torunia polecają strony Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na Facebooku i YouTube. W wirtualnej rzeczywistości reemitowane są koncerty, a w ramach cyklów: #TOSedukuje oraz #TOSciekawostkimuzyczne przeprowadzane są konkursy oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Orkiestra opublikowała również cykl filmów o instrumentach, pracownikach oraz historii Instytucji.

 

Filharmonia Zielonogórska należy do czołowych instytucji kultury nie tylko województwa lubuskiego. Cykl koncertów dla dzieci i młodzieży, Festiwal Smyczkowy Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Koncert z okazji Święta Niepodległości, koncert upamiętniający uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin  Stanisława Moniuszki to niektóre z wydarzeń, które odbyły się w Filharmonii Zielonogórskiej pod mecenatem PGE Energia Ciepła.  Na profilu Filharmonii w serwisie YouTube można obejrzeć archiwalne koncerty.

 

Stołeczna instytucja muzyczna objęta jest Mecenatem Polskiej Grupy Energetycznej. Polecamy wizytę na kanale Filharmonii Narodowej w portalu YouTube, znajdują tam Państwo koncerty zarejestrowane w ostatnich latach. Na szczególną rekomendację zasługuje zestawienie introdukcji do Haydnowskiego „Stworzenia świata" ze „Świętem wiosny" Strawińskiego zarejestrowane podczas inauguracji sezonu 2019/2020.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia zasobów internetowych Filharmonii w Gorzowie i w Kielcach, gdzie znajdują się  elektrociepłownie PGE Energia Ciepła.

Filharmonia Gorzowska to jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce. Mimo niedługiego stażu Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Filharmonia Gorzowska na początek kampanii #zostańwdomu przypomniała cykl programów edukacyjnych o instrumentach muzycznych przygotowany przez muzyków Orkiestry Filharmonii. Więcej informacji w mediach społecznościowych Filharmonii na Facebooku

 

Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy to rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie aż 22 jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która zainaugurowała swój pierwszy sezon artystyczny 28 lipca 1945. Od pierwszych miesięcy powojennych Filharmonia zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży, a z Orkiestrą Filharmonii współpracowało wielu wybitnych dyrygentów oraz solistów.

Filharmonia udostępnianie utwory z płyt nagranych przez swoją Orkiestrę na profilu w serwisie SoundCloud. Więcej informacji na stronie Filharmonii na Facebooku

pgeenergiaciepla_site