banner-mecenas-filharmonii_maly.jpg

Instytucje kultury objęte mecenatem:

To największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają melomani nie tylko z regionu, ale także z kraju i z całego świata. Siedziba Filharmonii Bałtyckiej mieści się w ścisłym centrum turystycznym Gdańska, w dawnej elektrociepłowni Ołowianka, której budynki zostały przekazane na cele kultury w 1997 r. To przykład zaadaptowania dawnego obiektu przemysłowego na profesjonalną salę koncertową. Więcej o tym, jak elektrociepłownia stała się filharmonią można przeczytać tutaj

Dzięki pracy dyrektora artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze Orkiestra Symfoniczna PFB stale podnosi swój poziom, a do Gdańska chętnie przejeżdżają wyjątkowi artyści. Pomimo komplikacji związanych z obecną sytuacją w Polsce i na świecie, w 2020 r. udało się zorganizować 15. Gdańską Jesień Pianistyczną, na której gościli tak znakomici artyści, jak Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka, Duo Granat & Kreda, David Greilsammer, Andrzej Wierciński, Marcin Koziak oraz wspaniali przedstawiciele dwóch różnych pokoleń gdańskiej pianistyki – profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku – Bogdan Czapiewski i student tej uczelni - Piotr Pawlak.

Pomimo trudnej sytuacji w całym 2020 r. Filharmonię Bałtycką odwiedziło aż 60 tys. osób, a materiały wideo na kanale YouTube filharmonii obejrzano ponad 54 tys. razy. W 2020 r. 14 koncertów, które udostępnione były tylko w wersji online, obejrzano jak dotąd blisko 13 tys. razy, można zatem przyjąć, że na wirtualnej widowni każdego koncertu znalazło się średnio ponad 900 widzów, czyli tylu, ilu wypełniłoby filharmonię przed pandemią. Jesienią 2020 r. Polska Filharmonia Bałtycka rozpoczęła swój 75. jubileuszowy sezon artystyczny.

Adres strony internetowej: www.filharmonia.gda.pl

 

To jedna z najważniejszych instytucji kultury i jedna z największych sal koncertowych Małopolski. Filharmonia krakowska jako pierwsza wznowiła swoją działalność po wojnie, już w lutym 1945 r. i jest znana szczególnie z wykonywania repertuaru swojego patrona – Karola Szymanowskiego, a także Krzysztofa Pendereckiego. Tradycja wykonywania koncertów w piątek lub sobotę jest stałym punktem krakowskich melomanów oraz kształtuje w nowych pokoleniach kulturalny rytm tygodnia związany z muzyką klasyczną. Szeroka oferta Filharmonii sprawia, że odwiedzają ją zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci . Zainaugurowany w październiku jubileuszowy 75. sezon artystyczny 2019/2020 jest podwójnie ważny dla kulturowego kalendarza stolicy Małopolski – ze względu na jubileusz instytucji i planowane w 2020 r. otwarcie jej zmodernizowanej siedziby. W 2019 r. w wydarzeniach organizowanych przez Filharmonię im. K. Szymanowskiego w Krakowie wzięło udział ponad 20 tys. osób.

 

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to instytucja artystyczna, która powstała w 2014 roku z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jednym z inicjatorów utworzenia Narodowego Forum Muzyki i obecnie jego dyrektorem jest Andrzej Kosendiak. Narodowe Forum Muzyki to 75 lat historii napisanej muzyką.

Narodowe Forum Muzyki stawia sobie za cel propagowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających Wrocław aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Owocem tych intensywnych działań jest dziesięć festiwali, na które każdego roku są zapraszani najwybitniejsi polscy i zagraniczni artyści, sam obiekt zaś staje się przestrzenią spotkania przedstawicieli różnych sztuk, nie tylko muzycznych. W ramach instytucji działa dwanaście zespołów. Narodowe Forum Muzyki prowadzi też szeroką działalność nagraniową (każdego roku ukazują się liczne, zawierające zróżnicowany repertuar płyty) oraz edukacyjną. 

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej. Ten imponujący budynek, położony w samym sercu Wrocławia, wpisuje się w historyczne centrum miasta i pozostaje harmonii z jego charakterystyką architektoniczną.

 

Filharmonia Zielonogórska należy do czołowych instytucji kultury nie tylko województwa lubuskiego. Cykl koncertów dla dzieci i młodzieży, Festiwal Smyczkowy Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Koncert z okazji Święta Niepodległości, koncert upamiętniający uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin  Stanisława Moniuszki to niektóre z wydarzeń, które odbyły się w Filharmonii Zielonogórskiej pod mecenatem PGE Energia Ciepła. Obok koncertów symfonicznych, których rocznie odbywa się około 100, Filharmonia prowadzi szeroką działalność popularyzującą muzykę w środowisku dzieci przedszkolnych, szkolnych i młodzieży oraz organizuje koncerty kameralne, których wykonawcami są często muzycy zielonogórscy. W ciągu 2019 roku ok. 39 tys. melomanów wysłuchało ponad 100 koncertów.

 

Toruńska Orkiestra Symfoniczna (TOS) szczyci się ponad 40-letnim okresem działalności. To czas tworzenia muzycznej historii Torunia. W 1979 roku, kiedy to instytucja zaczynała funkcjonować w lokalnej świadomości, zespół liczył 11 muzyków. Dzisiaj Orkiestra to blisko 70 osób pełniących  funkcje  muzyczno-administracyjne, w tym muzycy grający na skrzypcach ( 18), altówkach (8), wiolonczelach (5), kontrabasach (3), fletach (3), obojach (2), klarnetach (3), fagotach (2), waltorniach (2), trąbkach, (3) puzonach (3), perkusji (1) oraz na fortepianie i klawesynie. Działania muzyczne Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej swoim zasięgiem obejmują województwo kujawsko-pomorskie, a często nawet i kraj. W ofercie muzycznej  znajdują się również wydarzenia na skalę europejską i światową jak Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego oraz Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko – Pomorskie. Toruńska Orkiestra Symfoniczna na przestrzeni swojej działalności dała blisko 3 tys. koncertów we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy. Ponadto TOS otwiera się na nowe formy i projekty muzyczne. Przykładem jest współorganizacja i współwykonawstwo premierowego koncertu nowatorskiego projektu Steve Nash & Turntable Orchestra. Projekt miał na celu połączenie dwóch światów - muzyki klasycznej i turntablismu  z wykorzystaniem brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów.

 

Siedzibą Filharmonii Podkarpackiej jest budynek zlokalizowany w Rzeszowie przy ulicy Chopina 30, który oddano do użytku w 1974 roku. Komfortowe warunki lokalowe, wysoko oceniany poziom orkiestry symfonicznej oraz profesjonalizm pracowników Filharmonii, a przede wszystkim współprowadzenie instytucji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawiły, że oferta koncertowa Filharmonii Podkarpackiej została znacząco rozszerzona i uatrakcyjniona. Poza regularnymi wieczorami symfonicznymi kilka razy w sezonie koncertowym organizowane są przedsięwzięcia artystyczne z cyklu: BOOM (BALET, OPERA, OPERETKA, MUSICAL w Filharmonii!), wzrosła tez liczba audycji umuzykalniających, realizowanych w szkołach i przedszkolach Województwa Podkarpackiego. Udział w filharmonicznych koncertach wybitnych osobowości artystycznych, organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć artystycznych poza siedzibą czy znaczące uczestnictwo Filharmoników z Rzeszowa w koncertach odbywających się za granicą sprawiają, że działalność Filharmonii Podkarpackiej staje się wizytówką regionu.

Filharmonia Podkarpacka od prawie sześćdziesięciu lat jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie; cyklu nadzwyczajnych wydarzeń artystycznych realizowanych w ostatnim tygodniu maja każdego roku.

Dokumentowaniu a zarazem propagowaniu kultury muzycznej służą nagrania płytowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Missa Solemnis Ignacego Rittera von Seyfrieda (Dux),  płyta CD z utworami Józefa Wieniawskiego (Acte Prealable), dziełami Joanny Bruzdowicz  (Acte Prealable), czy Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza (Polskie Radio).

 

Filharmonia Gorzowska to najmłodsza instytucja kultury w Gorzowie Wielkopolskim, jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce. Uroczysta inauguracja Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej odbyła się 18 maja 2011 r. W tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia.

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i ambitny zespół. Muzycy pochodzą z Polski, Niemiec, Belgii, Portugalii, Japonii i Chin. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – od baroku po współczesność. Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Muzycy zagrali m.in. pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Maxima Vengerova oraz mieli zaszczyt pracować pod dyrekcją takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała czy Antoni Wit. W październiku 2014 Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej wystąpiła ze światowej sławy barytonem Thomasem Hampsonem – na jedynym koncercie w Polsce. 

Zarówno cała Orkiestra, jak też poszczególni muzycy jako kameraliści, biorą regularny udział w koncertach i projektach edukacyjnych realizowanych przez Filharmonię Gorzowską oraz bardzo aktywnie włączają się w działania i przedsięwzięcia kulturalne i społeczne, których organizatorem jest Miasto Gorzów.  

 

Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Po wojnie w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej weszło 24 legionistów, co świadczy nie tylko o silnych związkach z Orkiestrą Legionów, ale również o ciągłości historycznej. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945.

Już w latach współczesnych z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, w której skład wchodzi ok 80 artystów, współpracowało wielu wybitnych dyrygentów. Występowali tu także tak znani soliści.

Filharmonia Świętokrzyska angażuje się w edukację najmłodszych. Szkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i Województwa Świętokrzyskiego. Lekcje muzyki prowadzone są przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Cały cykl pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. 

 

Najstarszy zespół filharmoniczny działający w Polsce po II wojnie światowej – istnieje od grudnia 1944. Wówczas zorganizowano Lubelską Orkiestrę Kameralną, przekształconą w 1946 w Miejską Filharmonię w Lublinie. Dziś Orkiestra Filharmonii Lubelskiej liczy 83 muzyków. Wykonuje zróżnicowany repertuar począwszy od muzyki baroku przez klasycyzm, romantyzm, aż po muzykę współczesną, dokonuje wielu rejestracji radiowych i telewizyjnych oraz nagrywa płyty.

Filharmonia prowadzi projekty i programy edukacyjne, promujące kulturę wysoką, m.in. MUZYKA 2020. „Czas to miłość", KULTURA W SIECI. „Henryk Wieniawski - Człowiek i Dzieło". Ponadto, korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą, angażuje się także w edukację najmłodszych melomanów. Prowadzi lekcje muzyki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekty takie jak „Magia dźwięku”, „Akademia muzyki i plastyki” czy koncerty „Na życzenie”. Dla jeszcze młodszych widzów, którzy słuchają i muzykują wraz z opiekunami, przygotowano program „Filharmonia dla najmłodszych” i „Niedzielne poranki muzyczne”. Ponadto filharmonia organizuje warsztaty, zwiedzanie, audycje wyjazdowe.