dir-zgierz.jpg

Czy faktycznie elektrociepłownia „nigdy nie zasypia”, nie macie żadnej przerwy w produkcji ciepła i energii elektrycznej, nawet w okresie prowadzonych przeglądów czy remontów?

Tak, to prawda. Elektrociepłownia pracuje 24 godziny na dobę by wytworzyć ciepło dla odbiorców, a tym samym zapewnić im ciepłą wodę użytkową i centralne ogrzewanie. Produkcja energii elektrycznej odbywa się niejako przy okazji produkcji ciepła, gdyż połączenie tych dwóch procesów pozwala na znaczne oszczędności paliwa produkcyjnego, w porównaniu do prowadzenia oddzielnie w/w procesów.  W okresach remontowych produkujemy tylko ciepło na potrzeby podgrzania ciepłej wody.

...czyli nieważna pora dnia, weekend czy święto  Wy jesteście w elektrociepłowni? To chyba trudne rozpoczynać pracę o różnych porach...

Praca w dni wolne, a szczególnie w święta powoduje sporą uciążliwość, ale jest ona rekompensowana przez dodatkowe dni wolne. Zmianowy system pracy (np. nocny) powoduje konieczność odpoczynku w dzień, co z pewnością utrudnia powrót do normalnej, czyli dziennej aktywności. Dodatkowe kilka dni urlopu pozwala w pewnym stopniu poprawić regenerację organizmu.

Co można odczytać patrząc na monitory? Czy można na nich zobaczyć, że przysłowiowy Nowak na osiedlu 650-lecia ma za niską temperaturę wody w grzejnikach?

Można sprawdzić czy prawidłowo pracują urządzenia produkcyjne, sieć ciepłownicza. Oprogramowanie pozwala na wprowadzenie odpowiednich korekt ustawień urządzeń takich jak, np. kocioł parowy, turbina parowa, generator, pompy, wymienniki. Odpowiedni dobór ustawień urządzeń pozwala na uzyskanie w rezultacie odpowiedniej temperatury grzejników i ciepłej wody w mieszkaniach.

Tej zimy mieliśmy bardzo niskie temperatury. Czy cała moc elektrociepłowni była wtedy wykorzystywana?

Faktycznie temperatura spadła nawet do -17oC, nie wymagało to jednak uruchomienia wszystkich urządzeń.Pracowaliśmy urządzeniami z wykorzystaniem 65% ich maksymalnej mocy cieplnej. Elektrociepłownia posiada odpowiednie rezerwy na wypadek awarii jednego ze źródeł ciepła.

Podsumowując, można stwierdzić, że lubisz swoją pracę?   

Tak, lubię to co robię. Praca Dyżurnego Inżyniera Ruchu i mojego zespołu nie jest tak monotonna jak by się mogło wydawać. Poza nadzorowaniem parametrów ruchowych na monitorach, z pulpitu w nastawni, także praca na obiekcie elektrociepłowni np. prace przy instalacji nawęglania, stacji przygotowania wody – są bardzo interesujące i twórcze. Każdego dnia moja praca wiąże się z nowymi wyzwaniami, kontaktami z ludźmi.