Dla mieszkańców Europy, w tym Polski, coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać ekologia. Konsumenci korzystający m.in. z usług energetycznych chętnie wybierają dostawców przyjaznych dla planety. Ten trend, a także polityka klimatyczna Unii Europejskiej powodują, że spółki energetyczne wdrażają strategię odejścia od paliw kopalnych na rzecz „zielonej” energii. Zmiany dotykają także branży ciepłowniczej, która od jesieni znów pracuje „pełną parą”.

- W horyzoncie roku 2030 chcemy mieć co najmniej 70 proc. ciepła wytwarzanego z paliw nisko- bądź zeroemisyjnych. Będziemy dążyć do wykorzystania nośników energii, które są jak najbardziej ekologiczne i w jak najmniejszym stopniu oddziałują na środowisko – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Transformacja uwzględnia konieczność dojścia do produkcji neutralnej emisyjnie, a jako paliwo przejściowe, gwarantujące bezpieczeństwo i stabilność pracy systemów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła, wykorzystywany będzie gaz, który jest zdecydowanie mniej emisyjny niż węgiel. Spółka analizuje też możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii do produkcji ciepła, takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

- Chcemy docelowo, we wszystkich naszych lokalizacjach, przejść na wykorzystanie gazu, a tam, gdzie jest taka możliwość,  na wykorzystanie technologii odnawialnych. Nowatorskim rozwiązaniem, pierwszym w Polsce, jest technologia „Power-To-Heat”, czyli wykorzystanie energii elektrycznej do wytwarzania ciepła – tłumaczy Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. Pierwszy raz w Polsce zastosowano tę technologię w nowo otwartej kotłowni rezerwowo-szczytowej w elektrociepłowni w Gdańsku należącej do PGE Energia Ciepła.

Jak tłumaczy prezes spółki, podłączenie do sieci ciepłowniczej ogranicza tzw. niską emisję, czyli szkodliwe substancje, które dostają się do atmosfery z pieców najgorszej jakość –Ciepło sieciowe, zasilane z wysokosprawnej kogeneracji - a w każdej naszej lokalizacji mamy takie źródła - do tego wsparte energią odnawialną, jest najbardziej ekologicznym i najlepszym sposobem na dostarczanie ciepła – zapewnia Przemysław Kołodziejak i dodaje, że PGE Energia Ciepła ma w planach  zwiększenie  dla mieszkańców  polskich miast dostępu do ciepła sieciowego.