PGE Energia Ciepła wspiera ochronę sokoła wędrownego poprzez jego reintrodukcję w elektrociepłowniach w Gdyni, Toruniu i Lublinie. Od ponad 10 lat PGE Energia Ciepła wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które zajmuje się w Polsce reintrodukcją sokołów wędrownych, czyli ponownym ich wprowadzeniem na stare miejsca bytowania.

Sokoły wędrowne same wybierają miejsce na swoje bytowanie. Odpowiada im środowisko miejskie i wysokie kominy elektrociepłowni. Fakt, że ptaki te osiedlają się na kominach elektrociepłowni, świadczy o dobrej jakości powietrza w tych okolicach.

W 2010 roku PGE Toruń podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które zamontowało na jej kominie gniazdo dla sokołów wędrownych. W 2017 roku pojawiła się pierwsza para tych chronionych ptaków, która osiedliła się w gnieździe toruńskiej elektrociepłowni i złożyła jaja, z których wykluły się młode. W roku 2019 para ptaków ponownie zawitała do gniazda PGE Toruń. Życie toruńskich sokołów można obserwować on-line: http://peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad,

Toruńskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie kominy elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Od kilku lat można podziwiać i obserwować parę sokołów na kominie gdyńskiej elektrociepłowni pod linkiem: http://peregrinus.pl/pl/gdynia-pge-podglad, a od niedawna na kominie elektrociepłowni w Lublinie Wrotków pod linkiem: http://peregrinus.pl/pl/lublin-pge-podglad

Historia sokoła wędrownego w Lublinie sięga 2015 roku, kiedy to  po raz pierwszy zaobserwowano samicę krążącą w okolicy komina elektrociepłowni. Rok później współpracujące z elektrociepłownią Stowarzyszenie na Rzecz dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka zamontowało na kominie budkę lęgową. W kolejnym roku samica znalazła partnera, a w następnym para doczekała się po raz pierwszy potomstwa. I to jakiego! Samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku.

pgeenergiaciepla_site