Korzyści ciepła sieciowego

artykul_www_3_b_male.jpg
 • Ekologia:

Ogrzewanie budynku ciepłem sieciowym oznacza zero emisji zanieczyszczeń w miejscu przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej. Decydując się na takie rozwiązanie unika się jakiejkolwiek możliwej emisji zanieczyszczeń - oddychasz czystym powietrzem, troszczysz się o zdrowie i środowisko ograniczając niską emisję w Twoim mieście.

 • Bezpieczeństwo użytkowania:   

Ciepło sieciowe gwarantuje najbezpieczniejszy sposób ogrzewania budynku. Dzięki stosowanej technologii oraz wysokim normom produkcji i dystrybucji korzystanie z ciepła sieciowego zapewnia całkowite bezpieczeństwo dla użytkowników. 

 • Komfort i wygoda:                   

Elektrociepłownie należące do PGE Energia Ciepła odpowiadają za produkcję ciepła i jego dostawę (w miastach, w którychspółka posiada sieci ciepłownicze). Użytkownik ciepła odkręca termozawór grzejnika lub kran, a ciepło i ciepła woda są natychmiast dostępne.

 • Niezawodność dostaw przez cały rok:             

Jesteśmy gotowi przez 365 dni w roku!

Możesz mieć pewność, że w Twoim domu będzie ciepło przez cały rok, niezależnie od aktualnej pory roku.

 •      Wysokie standardy obsługi klienta:

W Miastach gdzie posiadamy sieci ciepłownicze odpowiadmy za obsługę klienta – od momentu przyłączenia budynku prowadzimy wszystkie sprawy związane z dostawą ciepła do budynku.

 

Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko!

artykul_www_4_male.jpg
 • Zainstaluj termostat przy swoim grzejniku

Termostat to urządzenie przygrzejnikowe, które otwiera i zamyka zawór grzejnikowy, zwiększając lub zmniejszając ilość wody docierającej do naszego kaloryfera. Dzięki temu wpływa na ilość ciepła dostarczanego przez grzejnik do pomieszczenia.

 • Reguluj temperaturę w pomieszczeniu za pomocą termostatu

Wyreguluj zawory termostatyczne tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do swoich indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. W okresie nocnym kiedy śpimy, spada zapotrzebowanie na ciepło. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości. W przypadku naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C.

Ustaw termostat, w zależności od pomieszczeń,  na poziom:

2/3 – sypialnia - noc (temp. 18-19 °C) 3 – pokoje i jadalnia (temp. ok.20-21 °C) 4 – łazienka (temp. 24°C)

 • Wychodząc z domu ogranicz ogrzewanie

Obniż (nie wyłączaj ogrzewania całkowicie!) temperaturę, gdy jesteś poza domem poprzez regulację termostatu. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, ale nie wychładza mieszkania. Całkowite ogrzanie wychłodzonego mieszkania pochłania wiele energii, ponadto wychłodzenie mieszkania poniżej temperatury 16°C może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie.

 • Nie zasłaniaj grzejników

Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę, itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła! Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jeżeli są nieszczelne) i ciepło to zostanie bezpowrotnie stracone, a pokój będzie niedogrzany.

 • Wietrz krótko i intensywnie

Wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie, aby nie wyziębić ścian. Na czas wietrzenia skręć termostat, aby nie dogrzewał niepotrzebnie pomieszczenia. Po zamknięciu okna odczekaj 10 min. i ponownie odkręć termostat.

 • Odsuń zasłony i firanki
 • 5-10 min przed wietrzeniem zamknij termostaty w wietrzonym pokoju
 • Otwórz szeroko drzwi balkonowe lub okno
 • Opuść pomieszczenie na czas wietrzenia (ok. 5 min.), w czasie wietrzenia zamknij drzwi do wietrzonego pokoju
 • Po przewietrzeniu, zamknij balkon lub okno
 • Po zakończeniu wietrzenia odczekaj 10 min. i ponownie odkręć termostat

Ten sposób wietrzenia zapewni Ci pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie utracisz ciepła "zmagazynowanego" w ścianach pokoju i meblach.

 • Zamontuj ekrany przygrzejnikowe

Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, gdzie ściana w tym miejscu jest cieńsza. Ekran ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne i izolować nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Zamontowane za grzejnikami ekrany, pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania, dzięki temu, że ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia. Dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90% ciepła, nie będzie ono emitowane na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz budynku.

 • Zasłaniaj na noc okna

Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

 • Zadbaj o części wspólne budynku

Pamiętaj o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach. Nie należy przegrzewać pomieszczeń wspólnych, ale też doprowadzać do zbytniego wychłodzenia budynku, szczególnie w okresie przejściowym.

Rozejrzyj się po swoim budynku, a na pewno znajdziesz suszarnie, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice, gdzie temperatury są zbyt wysokie. Warto zacząć oszczędzać ciepło również tam. Nie należy jednak likwidować grzejników w pomieszczeniach niemieszkalnych. Takie działanie może być przyczyną nie tylko zniszczeń w tych pomieszczeniach (wilgoć, grzyb, przemarzanie ścian, rdza), ale także konieczności dostarczenia większej ilości ciepła do pomieszczeń mieszkalnych sąsiadujących z takimi pomieszczeniami.