Podstawowym zadaniem krakowskiej elektrociepłowni jest produkcja ciepła. Najwyższa temperatura wody grzewczej, którą urządzenia elektrociepłowni mogą wyprodukować i wprowadzić do miejskiej sieci ciepłowniczej to aż 135°C. Zmienność zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i ciepło, jej określoną temperaturę oraz ilość, zależy od pory dnia i roku. Wielkość produkcji musi zostać optymalnie zaplanowana, co wiąże się m.in. z rozplanowaniem pracy odpowiednich urządzeń.

- Ostatnie tygodnie pokazują, jak trudno precyzyjnie przewidzieć pogodę. A co za tym idzie – zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzewania mieszkań, szpitali, a także innych obiektów użyteczności publicznej. Niemniej jednak ciepłownicy uwzględniają zmienność aury w planach przeglądów i bieżących modernizacji. Prace w krakowskiej elektrociepłowni są prowadzone, tak aby w razie ochłodzenia zwiększyć produkcję i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców Krakowa. Nasza działalność to podstawa bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Krakowa – mówi Grzegorz Żebrowski, dyrektor krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Energia elektryczna i ciepło produkowane są przede wszystkim w blokach energetycznych. W zależności m.in. od wielkości zapotrzebowania na ciepło, wykorzystywane jest od jednego do czterech bloków energetycznych. W razie potrzeby można również uruchomić kotły szczytowe. Przez ostatnie miesiące, oprócz remontów prowadzone były także doroczne przeglądy urządzeń. Wśród najważniejszych, związanych z przygotowaniem urządzeń elektrociepłowni do zimy, warto zwrócić uwagę na remont kapitalny dwóch bloków energetycznych oraz remont chłodni kominowej.

- Podczas remontów kapitalnych bloków energetycznych, modernizowane są: podstawowo turbina i kocioł oraz główne urządzenia uczestniczące w procesie produkcji. Części składowe remontowanych elementów ważą nawet kilkanaście ton, a wymagają zegarmistrzowskiej precyzji na każdym etapie prac. Poszczególne części pasowane są ze sobą z odpowiednią tolerancją. Jak ważny jest to proces można sobie wyobrazić, mając na uwadze, że masa turbogeneratora wirującego z prędkością 3000 obrotów na minutę wynosi niemal 78 ton, czyli tyle ile mniej więcej waży lokomotywa! Dlatego tak ważna jest dla nas dokładność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – podkreśla Antoni Korus, dyrektor techniczny Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła

Zakończyły się prace związane z remontem wewnętrznej powierzchni płaszcza żelbetowego chłodni kominowej oraz  konstrukcji wsporczej zraszalnika. Wyremontowana powierzchnia płaszcza kominowego wynosi około 16 tys. m2  (czterokrotna powierzchnia Rynku Głównego w Krakowie). Podczas prac inwestycyjno-remontowych wymieniono również stalowe obarierowanie i schody.

Prace, które mają na celu utrzymanie odpowiednich parametrów pracy instalacji i urządzeń na terenie krakowskiej elektrociepłowni to tylko część zadań inwestycyjnych realizowanych w PGE Energia Ciepła w Krakowie. Trwają również działania związane z dostosowaniem instalacji elektrociepłowni do wymogów określonych w konkluzjach BAT (więcej informacji tutaj) oraz prace związane z dostosowaniem elektrociepłowni do wymagań rynku mocy (więcej informacji tutaj).

 

pgeenergiaciepla_site